Tasini keychain eco-bags for 450 students

Fundraiser
Lucie
Goal amount
USD 2453

ENG / CZ níže

Did you know that in Indonesia every minute 6 tons of plastic ends up in the ocean?

Green-Books.org are facing this issue with Zero Waste School Program that educating children about avoiding use plastic.  Also they provide children with a solution – reusable bag hidden in a marine animal shape keychain, thus always at hand when needed. Moreover, the bag is made from 2 recycled PET bottles.

Each child will get own Tasini bag after completing the Zero Waste School Program consisting of watching Plastic Island documentary, creating poster “Plastic in our foodchain”, participating in the puppet performance “Marine Animals and Plastic” and finally committing a personal pledge about how to reduce single use plastic.

This fundraiser has been initiated by our fan Lucie who encoutered the plastic pollution during her stay in Indonesia.

Please help us educate and reduce plastic waste by funding 450 lovely Tasini keychain reusable bags. The goal amount of USD 2,453 will buy 450 Tasini bags (which is the quantity to reach discount). 

 

************************************************************************************

CZ

Věděli jste, že v Indonésii každou minutu skončí v oceánu 6 tun plastu?

Green-Books.org se tomuto problému věnujeme již 5 let. Jak? Vzdělává a motivujeme děti, vysvětluje jim třídění odpadu, seznamuje je s vlivem plastů na mořský život a v  EKO centrech po celé Indonésii jim ukazujeme možnosti, jak problémy řešit. Jedním z nich jsou i opakovaně použitelné tašky, vyrobené ze dvou recyklovaných PET lahví a zabalené v roztomilé klíčence v podobě mořských živočichů.

Každé dítě, které prokáže znalosti o třídění organických/anorganických odpadků, zapojí se do loutkového představení „Mořští živočichové a plasty” a které se osobně zaváže ke snižování spotřeby plastů, dostane vlastní tašku TASINI.

V Indonésii žije 85 milionů dětí. A já vidím velkou naději v motivovaných dětech, které nebudou chtít pokračovat ve znečišťování planety. Pomůžete nám i vy? Plast v oceánech se týká celé naší planety.

Aktuálně hledáme financování pro 450 ekologických tašek Tasini. Cílová částka, kterou vybíráme je 2.453 USD. 

73 Days remaining
$119 raised of $2453 goal
Start your personal fundraiser
You’re the best!
Thanks for supporting Green-Books.org
USD
Donate via PayPal Donate via credit card
Or bank wire transfer (USD, EUR, CZK, IDR)