Zero Waste School Program for 450 students

Fundraiser
Lucie Harnošová
Goal amount
USD 2700

ENG / CZ níže

Did you know that in Indonesia every minute 6 tons of plastic ends up in the ocean?

Green-Books.org are facing this issue with Zero Waste School Program (Program Sekolah Nol Sampah) that educates children on the issue of single use plastic.  Also they provide children with a solution – reusable bag hidden in a marine animal shape keychain, thus always at hand when needed. Moreover, the bag is made from 2 recycled PET bottles.

Each child will get own Tasini eco bag after completing the Zero Waste School Program consisting of watching “Plastic Island” documentary, creating poster “Plastic in our foodchain”, participating in the puppet performance “Marine Animals and Plastic” and finally committing a personal pledge about how to reduce single use plastic.

This fundraiser has been initiated by our fan Lucie who encoutered the plastic pollution during her stay in Indonesia.

Please help us educate and reduce plastic waste by funding Zero Waste School Program for 450 students. The goal amount of USD 2,700 will cover the cost of the program and buy 450 Tasini bags (which is the quantity to reach a discount). 

 

************************************************************************************

CZ

Věděli jste, že v Indonésii každou minutu skončí v oceánu 6 tun plastu?

V Green-Books.org se tomuto problému věnujeme již přes 5 let. Jak? V rámci programu Zero Waste School (Program Sekolah Nol Sampah) vzděláváme a motivujeme děti, vysvětlujeme, jak třídit odpad, seznamujeme je se škodlivým vlivem plastů na mořský život a ve školách po celé Indonésii ukazujeme možnosti, jak problémy řešit. Jednou z možností jsou i opakovaně použitelné tašky Tasini, vyrobené ze dvou recyklovaných PET lahví a zabalené v roztomilé klíčence v podobě mořských živočichů.

Každé dítě, které se zapojí do programu (mj. do loutkového představení „Mořští živočichové a plasty”) a které se osobně zaváže ke snižování spotřeby jednorázových plastů, dostane vlastní tašku TASINI jako motivaci.

Tento fundraising byl iniciován naší podporovatelkou Lucií, které se dotklo znečištění indonéských pláží: “V Indonésii žije 85 milionů dětí. A já vidím velkou naději v motivovaných dětech, které nebudou chtít pokračovat ve znečišťování planety. Pomůžete nám i vy? Plast v oceánech se týká celé naší planety.”

Aktuálně hledáme financování Zero Waste School programu pro 450 dětí, včetně 450 ekologických tašek Tasini. Cílová částka, kterou vybíráme je 2.700 USD.

0 Day remaining
$189 raised of $2700 goal
Start your personal fundraiser
You’re the best!
Thanks for supporting Green-Books.org
USD
PayPal Credit card
Or bank wire transfer (USD, EUR, CZK, IDR)